Co ma wspólnego św. Mikołaj, papier pakowy, sacrum, oraz umowa denominowana? Zapraszam do zapoznania się ze świąteczną refleksją na temat umów denominowanych, lenistwa intelektualnego prawników, oraz kosztów na jakie narażeni są kredytobiorcy. 1500 słów.
wtorek, 26 grudnia 2017
środa, 20 grudnia 2017
Wigilijna opowieść z karpiem, pożyczką, kredytem oraz komornikiem w tle
Miałem już nic przed świętami nie pisać, ale wrócił w polemice spór o naturę zwrotu "oddać do dyspozycji". A skoro zbliżają się święta, to wpis musi być rybny. Zapraszam do zapoznania się z wigilijną opowieścią z karpiem, pożyczką, kredytem oraz komornikiem w tle. 600 słów.
wtorek, 19 grudnia 2017
Bożonarodzeniowe oraz Noworoczne życzenia
Wpis nietypowy jak na ten blog. Chciałem złożyć Państwu życzenia z okazji Bożego Narodzenia i Nowego Roku, ale wyszło z tego coś w rodzaju orędzia :) Niech się jednak spełni, ku naszemu prywatnemu i naszego kraju spokojowi.
niedziela, 17 grudnia 2017
Sektor bankowy padł na kolana przed skromnymi urzędnikami UOKiK
Krótki tekst o niedocenionej pracy polskiego urzędnika z Al Capone w tle oraz załączonymi ukłonami. 1000 słów
piątek, 15 grudnia 2017
Bić k...y i złodziei, mości hrabio
Właśnie przeczytałem notkę na temat podziału Deutsche Bank Polska na część "hipoteczną" oraz resztę, która to została kupiona przez BZ WBK za 1.3 mld złotych. Dla porządku pozostawiam po tym wydarzeniu gorzki komentarz. 1500 słów.
sobota, 9 grudnia 2017
Profesor UW puszcza do nas oko
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, dostrzegam w otaczającym nas świecie więcej dobra niż zła, a moje oceny są bliższe humanizmowi niż upadkowi moralności. Zapraszam do zapoznania się ze szkicem na temat opinii prawnej autorstwa dr hab. M.Kalińskiego, prof. UW, która załączana jest do dokumentów procesowych przez bank Millennium. 2500 słów.
czwartek, 30 listopada 2017
Abuzywność waloryzacji kursem waluty obcej
Z uwagi na fakt, że mecenas Skrobcki bez ustalenia, nielegalnie powołuje się na niniejszy wpis w swoich materiałach reklamowych, informuję, że nigdy nie zezwalałem mu na promowanie jego osoby przy pomocy mojego bloga.
poniedziałek, 27 listopada 2017
Bankowość na wadze Temidy
Pracownik naukowy Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie w felietonie na platformie dyskusja.biz "Frankowicze na wadze", wywodzi że banki doskonale wiedziały co robią udzielając toksycznego długu 700.000 polskich rodzin. Zapraszam do przeczytania polemiki. 2200 słów.
sobota, 25 listopada 2017
Umowa złotowa może zawierać błędy prowadzące do sankcji kredytu darmowego
Zajmując się obszarem umów kredytowych, przyjmujemy zupełnie błędne założenie, że wadami prawnymi obarczone są tylko umowy odnoszone do walut obcych. Rzeczywistość jest jednak bardziej zaskakująca. Arogancja systemu bankowego jest tak wielka, że przedsiębiorstwa te naruszają nawet bardzo postawowe elementy systemu prawa. Jednym z takich elementów jest dosyć prosta ustawa o kredycie konsumenckim z 2001 roku (aktualnie z 2011). Zapraszam do zapoznania się z analizą umowy BPH S.A. z 2007 roku. 1500 słów.
sobota, 18 listopada 2017
Frankowicze walczą o lepsze jutro
Rozgłaszana przez długie miesiące propaganda mająca na celu stygmatyzację "frankowiczów" jako grupy, która dba tylko o swój interes, okazała się nietrafiona. Dzięki aktywności konsumentów uwikłanych w kredyty odnoszone do walut obcych, zyskuje całe społeczeństwo. 1200 słów, 9000 znaków.
sobota, 11 listopada 2017
Wyniki testu ze stosunków kredytowych - wszyscy jesteśmy prawnikami!
Wiele miesięcy temu napisałem tekst w którym snułem wizję, w której wszyscy znamy zakamarki prawa. Muszę nieskromnie przyznać, że były to wizjonerskie słowa. Wynik testu składającego się z 264 pytań w 27 kategoriach wypadł 45 osobom, które odważyły się na zmierzenie z tym testem, ponadprzeciętnie dobrze.
wtorek, 7 listopada 2017
Sąd jest od sądzenia nie od studiowania - I C 776/16
Latem tego roku Sąd Okręgowy w Warszawie (Wydział I Cywilny) wydał wyrok unieważniający umowę PKO BP. Wyrok cieszy, bo Sąd orzekł zgodnie z wolą kredytobiorców, którzy wnosili o unieważnienie umowy. I to jest najważniejsze. Pokazuje jednak, że z orzeczeń nie można czerpać prawdy. Do tej trzeba dotrzeć samemu. Notatka krótka. 900 słów.
czwartek, 26 października 2017
Test wiedzy prawniczej w zakresie stosunków kredytowych
Zapraszam Państwa do wspólnej zabawy w test wiedzy na temat umów kredytowych. Przygotowałem całkiem poważny zestaw pytań. Aby wypełnić test potrzeba 15-30 minut.
czwartek, 19 października 2017
Teatr sporu sądowego na przykładzie II CSK 803/16
Kilka tygodni temu Sąd Najwyższy po raz pierwszy wypowiedział się w tak bardzo rozbudowany sposób na temat klauzul niedozwolonych w umowie kredytu denominowanego. Tak pogłębione omówienie tego zakresu zawdzięczamy niekwestionowanemu specjaliście w tym zakresie - SSN R.Trzaskowskiemu. Zapraszam do zapoznania się z rozbudowanym komentarzem do tego wyroku, w którym obok bardzo ważnych ocen prawnych, znajdziemy także cały katalog błędów i omyłek popełnionych przez Sąd Najwyższy. 6500 słów. Wersja 2
czwartek, 12 października 2017
List do KNF w sprawie „wszystko co nie zabronione, jest dozwolone”
Zachęcam do zapoznania się z artykułem na temat rodzajów działalności dozwolonych dla banków, opublikowanym na stronie internetowej KNF. Artykuł zawiera obiegową opinię, która moim zdaniem jest jednak błędna. Napisałem w tej sprawie do KNF list. Oto jego treść. 750 słów.
poniedziałek, 9 października 2017
Wygrana bitwa z PKO BP, ale wojna trwa
Kilka dni temu Sędzia Warszawskiego Sądu Rejonowego SSR Wojciech Kozłowski wydał bardzo ciekawy wyrok w sprawie o unieważnienie umowy przeciwko PKO BP (00:15). Sprawa dotyczyła umowy opartej na wzorcu umowy Własny Kąt Hipoteczny. 22.000 słów. Wersja 4
środa, 20 września 2017
25 lat temu o kredycie bankowym
Wpadła mi w ręce lekko zapomniana książka z 1992 roku na temat kredytu i gwarancji bankowych - "Kredyt i Gwarancje Bankowe" autorstwa Izabeli Heropolitańskiej oraz Elżbiety Borkowskiej. Po wstępnym przekartkowaniu zauważyłem, że jest to niezwykle ciekawa i wydaje mi się że ważna, a może nawet kluczowa pozycja. Kluczowa w zrozumieniu braku poznania natury kredytu bankowego, który dostrzegam w praktycznie wszystkich publikacjach prawniczych. 1000 słów. Wersja 2
poniedziałek, 14 sierpnia 2017
O „oddaniu do dyspozycji” w umowie kredytu
Rozwój nauk prawa w obszarze wykładni zwrotu „oddać do dyspozycji” zatrzymał się na pracy habilitacyjnej W. Pyzioła (1986), kiedy to zyskał swój niedościgniony szczyt. Pomimo prób popularyzacji wiedzy na temat natury kredytu bankowego przez M. Bączyka (1999), wykładnia określenia „oddać do dyspozycji” w dalszym ciągu budzi wiele wątpliwości i pozostaje w szarej sferze nauk prawa. Sfera szarości powoduje szereg błędów, wprost prowadzących do łamania bezwzględnie obowiązującego prawa. Zapraszam do zapoznania się z wykładnią zwrotu "oddać do dyspozycji". Tym razem w formacie pdf. 25.000 słów, 200 stron w formacie A5. Tym razem z licencją użycia.
poniedziałek, 7 sierpnia 2017
Wojciech Pyzioł - Nikola Tesla okresu transformacji PRL
W rozwoju społeczeństw całkiem często zdarza się, że osiągnięcia jednostek znaczenie wyprzedzają swój czas, powodując że wyjątkowy dorobek zostaje zignorowany przez współczesnych. Osobą która znaczenie wyprzedziła swój czas a także nie potrafiła przebić się ze swoimi ideami i wypracowaną wiedzą jest krakowski prawnik, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego - prof.Wojciech Pyzioł. 4800 słów.
środa, 2 sierpnia 2017
Prezydent Rzeczypospolitej pada na kolana przed funkcjonariuszami PRL
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wykonał ukłon lenny w kierunku toksycznego sektora bankowego. Doktor nauk prawa, zamiast bronić dorobku prawnego, a także przestrzegania prawa w Polsce, postanowił zadbać o tych, którzy łamią prawo - sektor bankowy. 666 słów. wersja 3
piątek, 28 lipca 2017
Wojciech Sawicki przedstawia analizę bezprawia i grabieży kredytowej w Polsce
Zachęcam do przeczytania prelekcji wygłoszonej przez Pana Wojciecha Sawickiego, dnia 10 lipca 2017 w Krakowie, na spotkaniu Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu, z udziałem posłów Kukiz’15. 2700 słów.
poniedziałek, 24 lipca 2017
Konstytucja jest gwałcona. I co? I nic.
W ostatnich miesiącach wiele osób mówi wiele o Konstytucji Rzeczypospolitej. W ostatnich dniach Konstytucja jest głównym tematem rozmów Polaków. Jest to niewątpliwie wielkie dobro i wielka zmiana w naszym apatycznym społeczeństwie. Kilka słów komentarza o zapomnianym rozdziale naszej Konstytucji. 1000 słów. Wersja 2
piątek, 21 lipca 2017
Kwestie związane z wykonywaniem umowy mają zerową wartość procesową!
Notka szybka, ale bardzo ważna. Kilka tygodni temu Sąd Najwyższy powiedział bardzo ważne słowa. Słowa oczywiste, jednak słowa o których wszyscy wydali się zapomnieć. W jakimś nieprawdopodobnym obłędzie, który zrozumieć mogą tylko socjolodzy czy też psycholodzy, wszyscy jak jeden mąż komentowali oraz stosowali prawo wbrew jego nie tylko literalnemu zapisowi ale także wykładni. 113 sekund filmu oraz 360 słów komentarza.
poniedziałek, 17 lipca 2017
Jak nie dać się zwariować, czyli o dialektyce erystycznej według Schopenhauera
W ostatnich miesiącach całkiem często spotykamy się w mediach z informacjami, które nas obrażają. Doświadczenia z sali sądowej również nierzadko pozostawiają przytłaczające wrażenie, a pisma procesowe pełnomocników biznesu zawierają prawie zawsze istny bełkot. Zastanawiamy się dlaczego tak źle się czujemy czytając, czy też wysłuchując drugiej strony. Odpowiedzią na ten stan naszej psychiki, mogą być techniki erystyczne stosowane przez osobników profesjonalnie zajmującymi się argumentacją. Poniżej przedstawiam 38 forteli erystycznych na podstawie Arthura Schopenhauera forteli które każdy z nas musi znać, aby nie dać się zwariować. 450 + 38 razy kilkanaście słów.
sobota, 15 lipca 2017
Pogłębiona analiza tłumaczenia dyrektywy Rady 93/13/Ewg
Dzięki pracy wielu osób, zarówno zwykłych obywateli jak i profesjonalnych tłumaczy udało nam się sięgnąć niemożliwego – dokonać wykładni autentycznej oraz komparystycznej dyrektywy Rady 93/13/Ewg. Zrobiliśmy to w sposób bez precedensu w Polsce, bazując na językach w których dokonano legislacji oraz językach kilku państw wspólnoty na które dyrektywę tę przetłumaczono. Tekst składa się w 110% z pracy tłumaczy, 60% z moich słów, oraz w 30% pochodzi od osoby z którą prowadzę w tej sprawie polemikę. 6500 słów.
niedziela, 9 lipca 2017
Wygrana przez mBank bitwa, prowadzi nas do wygranej wojny
Jak to możliwe, że bank może apelacją uchylić wyrok Sądu pierwszej instancji i przegrać? Takie rzeczy tylko w Polsce. Apelacja mBank S.A. od wyroku Sądu Rejonowego sygn. VI C 1713/15 została podtrzymana przez Sąd Okręgowy, który nie odważył się wziąć na swoje barki odpowiedzialności za stosowanie prawa w Polsce. A szkoda, bo władza sądownicza jest jednym z filarów praworządności. Praworządności, która przegrywa po raz kolejny w starciu z jednym z owoców II etapu reformy gospodarczej, jakim jest sektor bankowy. 1410 słów.
sobota, 24 czerwca 2017
LIST OTWARTY DO mec. Jacka Czabańskiego
LIST OTWARTY DO
dr nauk prawa, mec. Jacek Czabański
poniedziałek, 19 czerwca 2017
Kredyt ma się rozumieć
Kredyt ma się rozumieć, grzmi hasło reklamowe mBank. Zastanówmy się czy mBank rozumie czym jest kredyt, a także czy nadużywając słowa "kredyt" nie łamie bezwzględnie obowiązującego prawa. Zastanówmy się czy klienci banku mają podstawę do unieważniania umów zawartych w ramach akcji "Kredyt ma się rozumieć". W ramach umowy o kredyt bankowy, klient ma prawo ale nie obowiązek wykorzystać dostępną kwotę kredytu. Ten element należy moim zdaniem rozpatrywać jako główny czynnik różniący kredyt bankowy od pożyczki. Tego elementu nie zauważył żaden z pracowników mBank pracujących nad aktualnie reklamowaną ofertą. 2000 słów.
sobota, 10 czerwca 2017
Gorzko słodki tymczasowy sukces kredytobiorcy
Kilka dni temu jedna z szacownych kancelarii prawniczych zajmujących się sprawami kredytowymi opublikowała wyrok w sprawie I C 478/16, w którym Sąd pierwszej instancji odrzucił powództwo banku. Z premedytacją nie piszę, że kancelaria sprawę wygrała, bo tak nie było - to bank przegrał i to na własne życzenie. 2500 często gorzkich słów.
niedziela, 30 kwietnia 2017
Stosowanie postanowienia wzorca umowy wpisanego do Rejestru UOKiK
Stosowanie wzorca umowy jest jedną z wielu zagadek naszego nieszczęsnego, umęczonego kraju. Czym jest wzorzec umowy już się, dzięki naszej determinacji, dowiedzieliśmy. Okazuje się jednak, że nadal nie wiemy czym jest "stosowanie". Znaczy wiemy, ponieważ jest to oczywiste dla każdego, kto w miarę zwinnie posługuje się językiem polskim; jednak prawnicy udają że jest inaczej, robiąc co tylko możliwe, aby zmienić znaczenie tego tak podstawowego słowa. Niniejszy tekst pokazuje dlaczego robiąc to kompromitują się niemiłosiernie i stawiają w szeregu kłamców i adwokatów złodziei. 1400 słów. wersja 2
czwartek, 27 kwietnia 2017
Tylko trzy słowa
Trzy ważne słowa. 3+14 słów.
środa, 26 kwietnia 2017
Stop kłamstwom w odpowiedziach na reklamacje!
Uwaga! Zbieramy kłamliwe odpowiedzi na reklamacje kierowane do banków. Stop kłamstwom w odpowiedziach!
sobota, 22 kwietnia 2017
Romanowski i Wspólnicy: Życie umowy konsumenckiej po uznaniu jej postanowienia za nieuczciwe na tle orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE - Recenzja
Oddaję w Państwa ręce recenzję publikacji "Życie umowy konsumenckiej po uznaniu jej postanowienia za nieuczciwe na tle orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE", wydanej dzięki staraniom kancelarii prawniczej Romanowski i Wspólnicy. Jest to monografia będąca podsumowaniem konferencji naukowej "Skutki kontraktowe uznania postanowienia umowy za niedozwolone w relacjach między konsumentem a przedsiębiorcą w świetle europejskiego prawa konsumentów", która odbyła się 9 grudnia 2016 r. w murach Uniwersytetu Warszawskiego. 1800 słów.
środa, 19 kwietnia 2017
Wezwanie do pomocy w tłumaczeniu dyrektywy 93/13/Ewg
Poszukuję osób ze znajomością jednego (lub więcej) z języków: hiszpański, duński, niemiecki, grecki, angielski, francuski, włoski, niderlandzki, portugalski
czwartek, 13 kwietnia 2017
Dyrektywa 93/13/Ewg - błędy tłumaczenia
Dyrektywa Rady 93/13/Ewg, będąca źródłem przepisów chroniących konsumenta przed nieuczciwymi zapisami w umowach, oraz podstawą pracy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta, zawiera poważne błędy. Tłumacz dokonujący lokalizacji przepisu popełnił drastyczne nadużycia interpretacyjne. Niniejszy dokument uwypukla omyłki tłumacza. Ponieważ jestem amatorem, opracowanie może zawierać błędy - będę wdzięczny za ich wyłapanie. 800 słów + treść dyrektywy. Wersja 5 zawierająca spis błędów, słowniczek, korekty tłumaczeń, błąd w art.1 i opis usterek przy artykułach; korekta zdania 37.
czwartek, 30 marca 2017
Różnorodność źródłem naszej potęgi
Tworzymy niezwykłą grupę, oferująca sobie nawzajem wspólną pracę, pomoc, wsparcie i szacunek. Pomimo zewnętrznych ataków i wewnętrznych problemów, jesteśmy razem. Doświadczenie nauczyło nas to szanować. 600 słów o naszej wspólnocie.
niedziela, 26 marca 2017
Argumenty wyssane z palca, czyli o potyczce sądowej I C 3561/15
Dział prasowy banku Millenium nagłośnił wygraną przez bank sprawę o sygnaturze I C 3561/15. Należy podkreślić, że publiczne odtrąbienie sukcesu jest kompromitacją dla banku, oraz zapowiedzią kolejnych wygranych przez stronę konsumentów. Stan taki spowodowany jest absurdalnością argumentacji obu strony tej pobocznej bankowej potyczki, w trakcie której strony żonglowały wyrokami SN, przez co kompletnie minęły się z przepisami prawa krajowego oraz wspólnotowego, a Sąd postanowił nie włączać się w walkę tytanów prawa. ok.4000 słów. Wersja 2
piątek, 24 marca 2017
Notatka ze spotkania SBB, UOKiK z dnia 9 III 2017
Notatka na temat spotkania SBB, UOKiK z dnia 9 marca 2017. 850 słów.
sobota, 18 marca 2017
Oczekując na polskiego Jana Swintona, poznajemy granice intelektualnej prostytucji
W ostatnich miesiącach poznajemy granice intelektualnej prostytucji. Kwiat polskiego intelektu okazuje się śmierdzącym Amorphophallus titanum. Tekst powstał z powodów konieczności dokumentacji narracji publicznej. Nie dodaje nic do rozwoju wiedzy z zakresu prawa, pozwala jednak pamiętać o konieczności filtrowania tego co czytamy w prasie. 750 słów.
środa, 15 marca 2017
Szufladowa polemika z C.Stypułkowskim (kwiecień 2015)
Wpadła mi w oko szufladowa polemika z C.Stypułkowskim napisana blisko dwa lata temu. Do tej pory tekst był zamieszczony na moim profilu google+ będąc datowanym 28 kwietnia 2015. W ramach odświerzenia przeklejam go na blog, gdzie uzupełni teksty poświęcone beniaminkowi polskiej bankowości. 5000 słów.
niedziela, 12 marca 2017
Dlaczego nauk prawa doktorzy w naszym kraju są chorzy?
sobota, 11 marca 2017
Stratedzy czy pionki? Czyli o taktyce Rządu Polski w ochronie obywateli
Państwo polskie wydaje się prowadzić niezwykle trudną rozgrywkę z przedstawicielami sektora bankowego, którzy dekadę temu utracili kontakt z rzeczywistością Państwa prawa. Pomimo podejmowanych prób, żaden prawnik nie może się skutecznie przeciwstawić oczywistemu łamaniu prawa, szczególnie w zakresie ochrony konsumenta. Tutaj, niestety na nic się zdadzą intelektualne sztuczki. Prawo wspólnotowe w tym zakresie jest proste i czytelne. Wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej mają moc tzw. prejudykatu i nie podlegają zaskarżeniu, co skutecznie neutralizuje wygłupy nawet najtęższych prawniczych głów. Z drugiej jednak strony, sytuacja jest niezwykle delikatna i musi prowadzić do wypracowania rozwiązania sprawiedliwego, oraz wolnego od dyskryminacji którejkolwiek ze stron. Niniejszy tekst jest próbą analizy tego sporu. 3400 słów.
poniedziałek, 20 lutego 2017
Kredyty walutowe: Po czyjej stronie stoi T.Ostrowski?
Pojawił się dzisiaj w prasie niezwykle niesmaczny tekst "Kredyty walutowe: Po czyjej stronie stanie Rzecznik Finansowy?" gloryfikujący sytem bankowy kosztem praw obywatela. Oto mój komentarz. 3000 słów.
czwartek, 16 lutego 2017
Budujmy wspólnie schematy argumentacyjne oraz wiedzę o postępowaniu w walce z bankami
Umowy kredytowe zwane potocznie "walutowymi" są w większości nielegalne. W ostatnich miesiącach nauczyliśmy się wiele z zakresu prawa oraz zasad postępowania cywilnego. Coś, co niestety było skrzętnie ukrywane, lub systematycznie zniekształcane, okazuje się z każdym dniem bardziej jasne i klarowne.
wtorek, 14 lutego 2017
Prezes UOKiK o obiektywizmie miernika wartości, klauzulach nieuczciwych oraz ubezpieczeniach
Polecam uwadze bardzo interesujący wywiad z Prezesem UOKiK - Panem Markiem Niechciałem. Wywiad pozwala sądzić, że Państwo nie pozostawiło nas na pastwę giełdowych spółek dbających o interesy swoich udziałowców zakładających 14% zwrot z kapitału (za C.Stypułkowski). Zaznaczę, że piszę te słowa 13 lutego 2017 roku na dwa dni po wypowiedzi lidera rządzącej Polską partii, w której wyraził On swoją obawę przed podjęciem jakichkolwiek kroków prawnych z poziomu Państwa Polskiego przeciwko sektorowi bankowemu. Sektorowi gospodarki, którego działalność poza prawem została wielokrotnie stwierdzona przez Sądy, oraz instytucje Rzeczypospolitej włączając Rzecznika Finansowego, oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta.
poniedziałek, 13 lutego 2017
Zabezpieczenie NWW CHRONI TYLKO BANK
W maju 2015 roku zająłem się surogatem niskiego wkładu własnego, zwanym potocznie ubezpieczeniem Niskiego Wkładu Własnego. Swego czasu odniosłem wrażenie, że jest to problem incydentalny, jednak okazało się że nie. Tego typu konstrukcja znajduje się w umowach kredytowych wielu banków. Jest to konstrukcja nie tylko nie zgodna z prawem, ale także ma znamiona oszustwa. Tekst jest historyczny w swoim oryginalny brzmieniu z maja 2015.
piątek, 10 lutego 2017
Róbmy swoje
W sprawie ostatnich wydarzeń medialnych, proponuję abyśmy kontynuowali to co robimy. Prawo jest po naszej stronie. Sprawy sądowe są wygrywane. Aktywność medialna sił bankowych wskazuje na to, że oni się boją. I my musimy to wykorzystać.
sobota, 28 stycznia 2017
Mecenas Krzysztof Orski pokazał jak zwyciężać mamy!
Z wielką przyjemnością przygotowałem notkę na temat procesu wygranego przez mec.Krzysztofa Orskiego o unieważnienie umowy kredytu denominowanego BPH z 2006 r. 2100 słów.
Wersja 2. Zmiany zaznaczone na niebiesko
Wersja 2. Zmiany zaznaczone na niebiesko
środa, 25 stycznia 2017
Quo vadis doctrina? Komentarz do opinii prof.Z.Ofiarskiego sporządzonej dla ZBP 24.10.2016
Prof. dr hab. Zbigniew Ofiarski wspólnie z dr hab. Zbigniewem Kuniewiczem, prof. US, przygotowali na zamówienie Związku Banków Polskich opinię prawną dotyczącą wybranych problemów związanych z umowami o kredyty denominowane lub indeksowane do waluty obcej w świetle skutków uznania wybranych klauzul umów za niedozwolone. Tekst zawiera komentarz tej opinii. 4000 słów.
poniedziałek, 23 stycznia 2017
Przyczynek do wykładni określenia "kredyt denominowany lub indeksowany do waluty innej niż waluta polska"
Od daty wprowadzenia nowych przepisów Prawa bankowego w ramach tzw. ustaw antyspreadowych, przedstawiciele sektora bankowego oraz prawnicy nie mogą sobie poradzić z wykładnią nowych przepisów, czyli prawidłowym ich odczytaniem. Przedstawiam przyczynek do wykładni znaczenia sformułowania "kredyt denominowany lub indeksowany do waluty innej niż waluta polska". Dwie strony.
sobota, 21 stycznia 2017
Granica wyrażania opinii przez profesora nauk prawa na przykładzie aktywności prof.Z.Ofiarskiego
Uczelnia wyższa jest w Polsce bardzo często państwową jednostką organizacyjną [1], w związku z czym jej pracownicy nie tylko są pracownikami uczelni, ale pośrednio stają się funkcjonariuszami publicznymi, w szczególności gdy pełnią na uczelni funkcje kierownicze [2]. Z orzecznictwa ETPC wynika, że funkcjonariusze publiczni i pracownicy służby cywilnej poddani są specyficznemu nakazowi lojalności wobec zatrudniającego ich podmiotu publicznego. Tym samym są zobowiązani do powściągliwości podczas publicznego zabierania głosu [3]. Zasada ta znajduje także potwierdzenie w Kodeksie Etycznym Polskiej Akademii Nauk, który nakazuje pracownikowi nauki koncentrować się na rozwoju wiedzy (1.7) i unikania wychodzenia w dyskursie publicznym poza swoje kompetencje, zwłaszcza nie używa nauki do propagandy (2.10). Główną motywacją pracownika nauki powinna być pasja poznawcza i chęć wzbogacenia dorobku nauki. Celem zaś powinno być poznanie prawdy (2.3). W niniejszym tekście zastanawiam się czy prof. Z.Ofiarski spełnia wymogi zajmowanej przezeń pozycji w społeczeństwie, angażując się otwarcie w sprawy związku branżowego banków komercyjnych.
piątek, 20 stycznia 2017
Frankowicze są wkręcani w matactwa prezesa
Prezes mBank S.A. po raz kolejny wypowiada się publicznie na temat rzekomej zgodności z prawem działalności reprezentowanego przez niego banku w ramach udzielania i obsługi tzw. kredytów waloryzowanych. Tym razem rozszerza jednak swoją narrację o kredyty indeksowane i denominowane, stając się nijako reprezentatem, swoistym rzecznikiem prasowym, znaczącej części sektora bankowego, uwikłanego w problemy z prawem. Niniejszy tekst jest odpowiedzią na publikację "Cezary Stypułkowski: Frankowicze są wkręcani w procesy" opublikowaną w Rzeczypospolitej 12 stycznia 2017.
Wersja 2. Dodane zmiany są zaznaczone kolorem niebieskim.
Wersja 2. Dodane zmiany są zaznaczone kolorem niebieskim.
Kim Pan jesteś Panie Stypułkowski?
Cezary Stypułkowski jest jedną z szarych eminencji establishmentu ekonomicznego utworzonego w wyniku wdrożenia postanowień zawartych przy "okrągłym stole". Od lat w ważnych instytucjach w randze prezesa, typowo działający w niewidoczny dla ogółu, jak wypada na tym stanowisku. Ostatnio jednak z niewiadomych mi przyczyn niezwykle aktywny medialnie w obszarze wywierania wpływu na opinię publiczną w zakresie tak zwanych kredytów hipotecznych odnoszonych do wartości ceny sprzedaży franka szwajcarskiego, potocznie zwanych "kredytami frankowymi". Niniejszy tekst jest próbą syntezy dostępnych informacji biograficznych o najmłodszym prezesie III RP. 1300 słów.
wtorek, 3 stycznia 2017
Wniosek o podjęcie działań przez UOKiK wobec mBank S.A. w związku z pozycją 5743 rejestru klauzul niedozwolonych
Wniosek o podjęcie działań przez UOKiK w sprawie nieprzerwanego stosowania przez przez mBank S.A. klauzul znajdujących się we wzorcu umowy, pomimo umieszczenia tych zapisów w rejestrze klauzul niedozwolonych
Opis teoretyczny: http://styczynski.blogspot.com/2017/01/wzorzec-umowy-proba-definicji.html
Opis teoretyczny: http://styczynski.blogspot.com/2017/01/wzorzec-umowy-proba-definicji.html
Wzorzec umowy - próba definicji
Wzorzec umowy jest elementem systemu prawa, którego zrozumienie nastręcza wielu problemów. Niniejszy tekst jest próbą zrozumienia czym jest ów tajemniczy wzorzec umowy. W tekście dochodzę do konkluzji, że wzorzec umowy nie jest wzorem umowy, ale jednocześnie wzór umowy jest wzorcem umowy. Zwyczajowo już zaznaczam, że przedstawiam punkt widzenia amatora prawa, jednak jest on podparty zapoznaniem się z szeregiem publikacji omawiających ten trudny temat. 1900 słów.