niedziela, 6 grudnia 2020
piątek, 16 października 2020
Zgłoszenie podejrzenia złamania przez adwokata zasad kodeksu etyki adwokata oraz przepisów obowiązującego prawa
Zgłosiłem do rzecznika dyscyplinarnego ORA Warszawa zachowanie kontraktowe warszawskiego adwokata reprezentującego frankowiczów. Rzecznik wypowie się czy adwokat ma prawo ignorować ustawę i Kodeks etyki.
Czy pełnomocnik frankowicza może działać w interesie banku?
Czy pełnomocnik frankowicza może działać w interesie banku? Tak. Prawnik, który nie żąda od banku z mocy art.98 Kpc wszystkich kosztów poniesionych przez jego klienta w celu ochrony prawnej, działa na dwie strony - także na rzecz banku.
poniedziałek, 5 października 2020
Podziękowania dla Sędziego Gołaszewskiego za skierowanie pytań do TSUE
Mamy właśnie rocznicę wydania wyroku przez TS UE w sprawie Państwa Dziubak. Pozwolę sobie w tym miejscu złożyć wielkie podziękowania dla Sędziego Kamila Gołaszewskiego za skierowanie pytań do TS UE. Sędziego, który wykonuje wielką pracę, za którą nikt mu nie dziękuje.
środa, 30 września 2020
Lex i Legalis pokazują prawdę na temat art.479/43, czyli "lub czasopisma" na ostro
Rok 2015 przyniósł zagmatwanie systemu prawa w ramach ochrony konsumenta, tak aby konsumenci nie za bardzo mogli skorzystać z wyroków Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W ramach porządków głęboko ukryto art.479/43 mówiący o sile Rejestru klauzul niedozwolonych i mocy prejudykatu.
piątek, 21 sierpnia 2020
Wygrałem! Czy jednak nie za wcześnie się cieszę?
Cieszymy się z wygranych z bankami z powodu nieważności umowy. Prawnicy się tym chwalą i z dumą mówią, że Sąd zastosował teorię dwóch kondykcji, co jest oczywiście wspaniałą Wiktorią! Czy jest się jednak z czego cieszyć? Czy prawnik rzeczywiście przeprowadził sprawę dbając o interes klienta? Zastanówmy się nad tym, biorąc na warsztat moją umowę - mBank stary portfel 360.ooo zł rok 2006. Narrację prowadzę przez dwa procesy, zakończone rozliczeniem z bankiem. Niecałe 2000 słów. Słów, które ufam, że mogą ocalić wielu przed tragedią. Chciałbym się mylić, ale mam wrażenie, że tak nie jest.
wtorek, 18 sierpnia 2020
Disco polo - forever!
Od wielu lat piszę, że doktorzy w naszym kraju są chorzy. Stan taki musi być wynikiem zbyt długiego przebywania w akademickim kiślu, który coraz głośniej krytykowany jest w środowiskach uniwersyteckich. Tym razem dotykam przypadku doktora nauk prawa, który nie robi jednak kariery naukowej, a zdobyty tytuł służy mu bardziej jako katalizator jego prawniczej praktyki. Po przeczytaniu jego wywodów czuję się jednak jak po przeglądzie gwiazd disco polo - dobrze się słucha, ale pozostaje jakaś doza niesmaku. Postaram się tą dychotomię przedstawić. 2700 słów.
poniedziałek, 13 lipca 2020
Walka klasowa zaostrza się!
Walka klasowa zaostrza się. SBB zamieściło ostrzeżenie przed moją osobą (bo nie za bardzo znam innych amatorów prawa prowadzących blogi). Robi się nareszcie klarownie kto jest kim we frankowej układance. Notatka szybka, chwilami emocjonalna.
wtorek, 7 lipca 2020
Zgłaszajmy błędy tłumaczenia C260/18 do TSUE
środa, 1 lipca 2020
Wzorzec umowy - spojrzenie dojrzałe
W styczniu 2017 zadałem pytanie - czym jest wzorzec umowy, konkludując, że wzorzec umowy to nie wzór umowy, choć wzór umowy może nić treść tożsamą z wzorcem umowy. Po trzech latach wróciłem do tematu - tym razem już w bardziej świadomy sposób. Tekst o wzorcu umowy pisany w możliwie lekki sposób - bez paragrafów i literatury. Krótki felieton. 1300 słów.
niedziela, 14 czerwca 2020
J.Pisuliński - agent PRL czy Profesor nauk prawa?
Kilka dni temu prof.J.Pisuliński - zaprezentował się jako klakier Związku Banków Polskich, wypowiadając osadzone w okresie realnego socjalizmu opinie prawne. Pomimo swojej pozornej uległości, opinie przedstawiony przez J.Pisulińskiego mają potencjał naprawić stosunki społeczne poprzez argumentację ad absurdum. Tekst jest w formie listu czy też monologu kierowanego bezpośrednio do J.Pisulińskiego. Jest to tekst pomimo wszystko przesiąknięty optymizmem. 7200 słów.
piątek, 7 lutego 2020
Konferencja UOKiK z okazji światowego dnia konsumenta 13 marca 2019
Konferencja UOKiK z okazji światowego dnia konsumenta z 13 marca 2019. Kilkadziesiąt stron transkrypcji blisko dwóch godzin bardzo ważnych rozmów.
List skierowany do prawników z Forum Prawników Finansowych poprzedzający zgłoszenie do UOKiK
List skierowany do prawników z Forum Prawników Finansowych poprzedzający zgłoszenie do UOKiK, izb gospodarczych oraz pozostałych urzędów.
czwartek, 6 lutego 2020
Transkrypcja ustnego uzasadnienia wyroku XXV C 2514/19 w sprawie Dziubak vs. Polbank
Przedstawiam Państwu transkrypcję z wyroku XXV C 2514/19 w sprawie Dziubak vs. Polbank vel. RBI. Zapis bardzo ważny. Każdy z nas powinien ten materiał przeczytać.
niedziela, 19 stycznia 2020
UOKiK: Odpowiedź na petycję nr 25 20200117
Zapraszam do zapoznania się z odpowiedzią UOKiK na szereg kluczowych dla działania ochrony konsumenta pytań. Jest to pierwszy pakiet z blisko 70 pytań z tego zakresu. Czy UOKiK potrafi odnaleźć się w przepisach, które regulują jego istnienie. Zobaczymy. Pytania zostały zadana z mocy art.31a ustawy z ochronie konkurencji i konsumenta w połączeniu z ustawa o petycjach. .
środa, 15 stycznia 2020
Mamy już 5 lat!
Hmm… właśnie się zorientowałem, że to już 5 lat od czarnego czwartku…. Krótki komentarz. Raptem kilka akapitów. Może nawet zbyt szybko napisanych, ale szczerych.
piątek, 10 stycznia 2020
Szacunek dla prawa - szacunek do Polski
Obserwując ostanie lata aktywności prawników w zakresie kryzysu kredytowego dostrzegam rzecz przerażającą. Prawnicy kierują swój wzrok w kierunku przepisów europejskich, prawdę mówiąc przeważnie ograniczając się do raptem kilku zdań dyrektywy 93/13/EWG i szeregu związanych z nią wyroków Trybunału Sprawiedliwości. Dodatkowo do niedawna przedstawiciele doktryny, prawnicy banków oraz Sądy powoływały się na błędne tłumaczenie dyrektywy 93/13/EWG, co oznacza że w Polsce stosowano błędne prawo. Dlaczego tak postępujemy? Nie potrafię powiedzieć. Gorzki tekst o kondycji polskiej praktyki prawa. Quo vadis advocatus? 1500 słów.