wtorek, 13 grudnia 2016

Historia kołem się toczy 1981, 2016

Stan wojenny 1981 roku. 35 lat temu płaciliśmy za błędy minionej dekady. Dziś ponownie płacimy za błędy minionej dekady. Historia kołem się toczy.  Notka nietypowa, napisana pod wpływem koncertu Gintrowskiego, ale ufam, że trafna. Szczególnie po konferencji 9 XII 2016. Raptem kilka słów.


45 lat temu ludzie władzy wpadli na pomysł zadłużenia kraju w celu rozwoju gospodarki. Jak wiemy, nie wyszło. 

35 lat temu władza podniosła rękę na Polaków. Facet ubrany na zielono powiedział w TV, że robi to dla dobra Narodu. Kłamał. Robił to to dla dobra socjalizmu i realizacji idei moskiewskich. Ludzie cierpieli, płacąc wysoką cenę za dekadę lat 70. w trakcie których ten sam zielony ludzik decydował o zaciąganiu za granicą pożyczek na zakup technologii i rozwój gospodarki. Jak wiemy gówno z tego wyszło. Obywatele Polski cierpieli. Finalnie obywatele Polski zapłacili za ten socjalistyczny eksperyment. U schyłku socjalizmu z władzą ludową współpracowali prawnicy, korygując prawo w kierunku gospodarki rynkowej. Ci sami ludzie teraz są na uczelniach pracownikami naukowymi i autorytetami. Jeszcze żyją, ale próżno czekać usłyszenia od nich o tej kolaboracji.  


10 lat temu ludzie władzy wpadli na pomysł zadłużenia obywateli w celu rozwoju gospodarki. Jak widzimy, nie wyszło. 

Dziś władza pozwala gnębić i ograbiać z majątku Polaków. Facet ubrany w garnitur mówi w TV, że robi to dla dobra Narodu. Kłamie. Robi to to dla dobra kapitalizmu i realizacji idei europejskich. Ludzie cierpią, płacąc wysoką cenę za dekadę lat 2000, w trakcie której podobny facet w garniturze decydował o zaciąganiu pożyczek przez obywateli na zakup mieszkań i rozwój statystyk monetarnych. Jak wiemy gówno z tego wyszło. Obywatele Polski cierpią. Finalnie obywatele Polski zapłacą za ten finansowy eksperyment. W zenicie kryzysu z głupcami ekonomii współpracują prawnicy, naginając prawo w kierunku bezpieczeństwa publicznego. Ci sami ludzie są na uczelniach pracownikami naukowymi i autorytetami. Dobrze żyją, ale próżno czekać usłyszenia od nich o tej kolaboracji.  


Czy tak musi być? Czy każde pokolenie musi płacić za błędy głupców u sterów władzy? Czy jesteśmy tak głupim narodem, że sami siebie skazujemy na biedę? Czy nasze elity są tak ślepe, że nie widzą kolaboracji z głupcami? Czy tak musi być? Czy elita w tym kraju musi zdradzać ideały i Naród, który ją wykarmił, wykształcił i uczynił elitą? Czy musi go okradać finansowo i intelektualnie? Kiedyś za to zapłacicie, odchodząc w nicość, żegnani pogardą tych którzy przez was cierpieli i tych którzy dostrzegą waszą podłość po latach. A zapewniem, że dostrzegą. 


-Ryszard Styczyński

0 komentarze:

Prześlij komentarz