wtorek, 6 grudnia 2016

Przygotowania do konferencji WPiA UW

Zbliża się konferencja WPiA UW na temat skutków eliminacji klauzul niedozwolonych z umów. Czytając tematy prelekcji mam nieodparte wrażenie, że plejada autorytetów prawa postawiła sobie za zadanie prześcigać się w pomysłach jak rozmiękczyć interpretacje prawa unijnego aby wystrychnąć konsumentów na klasycznego dudka.  Ufam, że się mylę, ale jak na razie tak to odbieram. I dlatego do notatki dodaję obrazek dudka.

Katedra prawa UW w ramach uczczenia 200 lecia istnienia Uniwersytetu Warszawskiego zorganizowała głęboko humanistyczną, przepełnioną dbałością o prawa Rzeczypospolitej oraz ochronę słabszych członków sfery gospodarczej, czyli konsumentów, konferencję "Skutki kontraktowe uznania postanowienia umowy za niedozwolone w relacjach między konsumentem a przedsiębiorcą w świetle europejskiego prawa konsumentów". Już w najbliższy piątek będziemy mogli przekonać się na własne oczy i poznać stosunek wybitnych przedstawicieli polskiego prawa do ochrony konsumenta w Rzeczypospolitej. Jestem pewien, że konferencja ta wyznaczy nowe ramy w ocenie problematyki ochrony konsumenta na styku z wielkimi przedsiębiorcami stosującymi kontrakty standardowe, zwane także wzorcami umów. Pozwoli nam także z dumą spojżeć na kuźnię kadr prawniczych, które będą dbać o dobro ogólne przez kolejne dekady.

Całkiem ciekawe prelekcje szykują prof. M.Romanowski oraz prof. J.Pisuliński z UJ. Narrację budują na bazie art.6 ust.1 Dyrektywy Rady 93/13/Ewg. Jestem szczerze ciekaw treści tych wykładów, bo już same tytuły prelekcji wyznaczają kierunek rozważań, na pierwszy rzut oka sprzeczny z dotychczasowym kanonem interpretacji przepisów. No ale cóż! Świat się zmienia i trzeba za nim gnać. Kto stoi w miejscu ten gapa. Aby przewidziana dyskusja była owocna przygotowałem zestaw problemów do poruszenia.

Od strony prawa bankowego, co daje do zrozumienia prawdziwe intencje organizatorów konferencji, prof. Z.Ofiarski poruszy problem jak przerobić umowy denominowane w pieniądzu obcym na kontrakty złotowe. Będzie także prowadził wywód jak zmienić złotowe umowy indeksowane na umowy złotowe, na który to wywód czekam z prawdziwą niecierpliwością, ponieważ prof. Ofiarski jest niekwestionowanych ekspertem w zakresie prawa bankowego. Z prawdziwą ciekawością wysłucham wykładu, który dotyka podstaw zobowiązań w zakresie walutowości, utrzymania wartości kontraktowej, prawdopodobnie nowacji art.506 k.c. oraz natury umowy denominowanej, oraz indeksacji w umowach o kredyt, której jak wiemy nie rozumie nawet sam bank Millenium, stosujący masowo tego typu kontrakty. Tematy do dyskusji znajdują się w referencjach poniżej.


Przeciekawą prelekcją dla wszystkich przedsiębiorców będzie zapewne wykład prof.Bagińskiej, która przedstawi przepis jak skutecznie uniknąć skutków decyzji wydanej przez UOKiK poprzez przekształcenie przedsiębiorstwa w podmiot prawny operujący pod inną nazwą. Po takiej operacji mamy do czynienia z zupełnie innym przedsiębiorcą (inna nazwa, KRS i NIP), który nie brał udziału w procesie SOKiK, ani też nie podlegał procedurze UOKiK polegającej na eliminacji klauzul nieuczciwych. Po takiej transformacji przedsiębiorca jest "zupełnie innym" przedsiębiorcą, co to co najwyżej stosuje zapisy "tożsame" z tymi znajdującymi się w Rejestrze UOKiK i co do zasady nie może, bez możliwości obrony przed Sądem, podlegać sankcjom. Tak stanowi prawo w/g Rzecznika Generalnego, który wyczytuje to z art.47 Karty Praw Podstawowych mówiąc, że każdy ma prawo do bycia wysłuchanym. Należy się także spodziewać, że prof.Bagińska przedstawi także praktyczny przepis na pozwanie Skarbu Państwa o odszkodowanie, co może mieć niebagatelne znaczenie dla każdego przedsiębiorcy chcącego maksymalizować swoje zyski operując na masowym rynku konsumenckim przy okazji łamiąc prawa konsumentów. Prawdziwy rarytas dla każdego menedżera. Tematy do dyskusji proszę odleźć w referencjach.

Zaznaczę, że przykład podany przez prof.Bagińską jak ulał pasuje do sytuacji przekształceń banków w Polsce, gdzie BRE Bank staje się nagle mBank, Noble to GetinNoble, Getin to także GetinNoble, Nordea to PKO, Polbank to Raifeissen Polbank, Alior to PZU, a BPH to chyba także PZU, etc. Jeżeli do tego dodamy "przyszłościową" interpretację prof.Romanowskiego oraz prof.Pisulińskiego, to mamy całościowy obraz ochrony sektora bankowego w Polsce, który przecież nie będzie odpowiadał za błędy i wypaczenia swoich poprzedników prawnych, ale sumiennie wykona zalecenia profesorów prawa i już nigdy przenigdy nie będzie stosował nieuczciwych klauzul w umowach. I podejrzewam, że prof.Ofiarski okrasi ten piękny przepis na uratowanie owoców II Etapu Reformy Gospodarczej, niemocą konwersji umów o kredyt bankowy do czegokolwiek innego niż jest obecnie, co załagodzi skomplikowaną sytuację prawną. 

Zgodnie z interpretacją prelegentów możemy, jako konsumenci, schować się w swoich chatach, milczeć i zajadać prozak, bo katedry prawa już myślą jak tu wykonać interpretację prawa w taki sposób aby ważnym przedsiębiorstwom nic złego się nie stało. No oczywiście przy oczywistym założeniu, graniczącym z prawdą objawioną, że wszyscy Sędziowie w Polsce, będą te wytyczne realizować, no bo to przecież profesory powiedziały. No bo, że Rząd oraz Prezydent wykonują co należy to już wiemy. Po konferencji będziemy mogli wreszcie odetchnąć z ulgą, i iść przez życie pewni, że prawo w Polsce jest przestrzegane i to przez wszystkie organy.

A wracając do powagi przynależnej tej notatce, przy okazji piątkowej konferencji, zastanówmy się nad rolą jaką odgrywają w Polsce elity prawnicze, przede wszystkim te finansowane z naszych podatków, czyli kadry akademickie, profesorowie zwyczajni, noszący zaszczytny tytuł nadany przez Prezydenta Rzeczypospolitej jako oznaka najlepszych cech Synów i Córek Narodu Polskiego, ale także zwykli prawnicy, którzy odebrali naukę na uniwersytetach na które wszyscy łożymy daninę. Czy celem ludzi wykształconych jest manipulowanie prawem i mataczenie? Mam wrażenie, że niespodziewanie czas dodać erratę do niedawnego artykułu o oderwaniu się elit prawa od rzeczywistości. Chyba po konferencji uzupełnię tekst.

Materiały są za poniższymi linkami. Proszę o komentarze. Wyślę je jutro lub pojutrze do prelegentów, aby naszkicować ramy spodziewanej dyskusji.


-Ryszard Styczyński


Referencje

0 komentarze:

Prześlij komentarz