czwartek, 14 listopada 2019

LIST OTWARTY DO Forum Prawników Finansowych

LIST OTWARTY DO
Forum Prawników Finansowych




14 listopada 2019

Warszawa






Z dbałości o naprawę stosunków społecznych oraz bezwarunkowe prawo każdego Obywatela Rzeczpospolitej, uwikłanego w umowy kredytowe odnoszone do walut obcych, do uzyskania ochrony prawnej oraz dostępu do systemu sprawiedliwości, a także w związku z wieloma niedomówieniami oraz emocjami związanymi z kryzysem kredytowym, zwracam się Państwa z niniejszym listem. 

Jestem niezmiernie dumny, że znajduję w Państwa gronie sprzymierzeńców w walce o uczciwość i podmiotowe traktowanie Polskich rodzin uwikłanych w walkę o godność z morzem nieuczciwości sektora bankowego. Proszę przyjąć wyrazy szacunku za Państwa nieposzlakowaną postawę; często bezinteresowną działalność społeczną oraz niezłomne promowanie uczciwości oraz niezłomnej postawy prawnika jako przedstawiciela wolnego zawodu, który wyróżnia się w zestawieniu z przedstawicielami zwykłego biznesu. 

Jak Państwo wiecie uczciwość kontraktową na styku konsumenta i  prawnika podnoszę od pierwszej połowy 2018 roku, co spotkało mnie z falą nieprzyjemności z wielu kierunków użytkowników sieci społecznościowych. Do niedawna, zupełnie nie rozumiejąc dlaczego, byłem na tym polu zupełnie sam. Ten okres, dzięki Państwa postawie jest już historią.

Z nieukrywaną dumą ale i z wiarą w nieskazitelność przedstawicieli zawodu adwokata i radcy prawnego wysłuchałem publicznej wypowiedzi reprezentantki Państwa stowarzyszenia, która podkreśliła na łamach ogólnopolskiej stacji telewizyjnej [1] wielkie ryzyko związane z aktywnością nieuczciwych prawników, oportunistycznie korzystających z jednej z największych tragedii intelektualno / gospodarczych nowoczesnej Polski.


Wszak nie zdarzyło się chyba do tej pory aby 700.000 polskich rodzin znalazło się w sytuacji prawnej, której w pełni nie rozumie żaden polski prawnik. Ani przedstawiciel doktryny, ani praktyk prawa, ani też Sędzia nie posiada wszak wiedzy pozwalającej na zrozumienie treści umów ani tego co z nimi począć ani jakie są tego skutki prawne. Wskazuje na to trwająca wiele już lat dyskusja nad naturą prawną umów, na podstawie których sektor bankowy finansował potrzeby mieszkaniowe ludności Polski w latach 2005 - 2008. 

W tym tak tragicznym czasie dla polskiej nauki prawa, która swoją co najmniej 30 letnią niemocą doprowadziła do iście kafkowskiego osaczenia blisko 2.000.000 Polaków, niezbędne są takie postawy jak prezentują przedstawiciele Forum Prawników Finansowych.

Niezbędne jest nieustanne uświadamianie każdemu Obywatelowi Rzeczypospolitej, że adwokat i radca prawny to nie tylko przedstawiciel wolnego zawodu mającego status zawodu zaufania społecznego, ale przede wszystkim to elita polskiego Narodu, która jako jedni z nielicznych ma moc realnie kształtującą kraj w którym żyjemy. To od ich pracy zależy jak będzie wygląda system prawny, który pozostawimy następnym pokoleniom.

To od Państwa zależy czy nasze dzieci będą żyły w kraju ukształtowanym przez oportunistycznie wykorzystujących okazję do zarobku biznesmanów w tych śmiesznych czarnych ubrankach, czy też przez ludzi którzy wybrali drogę prawnika z miłości do Ojczyzny, poszanowania systemu prawa i szacunku do każdego, kogo życie od niego zależy.

Jak trafnie podkreśliła przedstawicielka FPF - jesteśmy aktualnie pod wpływem fali nieuczciwych prawników. Dodam od siebie: osób które brukają dobre imię każdego uczciwego prawnika; osób które w dużo większy sposób zagrażają polskiej rodzinie niż nieuczciwi bankierzy. Trzeba pamiętać, że przed bankierem można bronić się z pomocą prawnika, ale nikt nie nas nie ochroni przed nieuczciwym prawnikiem. 

Można powiedzieć, że:


Tak niewielu zbrukało dobre imię tak wielu. 

I temu trzeba postawić tamę. 


~~~

Państwo jako niekwestionowani eksperci z zakresu prawa ochrony konsumenta, jesteście tymi, którzy muszą pokazywać swoim szanownym kolegom na czym polega ochrona konsumenta w praktyce, a także na czym polega szacunek do systemu prawa i innego człowieka.

Doskonale Państwo wiecie, że Obywatel Rzeczypospolitej na styku z prawnikiem jest tak samo bezsilny i niedoinformowany jak na styku z bankiem. Nikt inny jak właśnie Państwo doskonale to rozumiecie. I nikt inny jak Państwo macie siłę aby promować zachowania, ani na jeden milimetr nie odstające od najwyższych standardów moralnych i etycznych. 

Państwa stowarzyszenie jest stosunkowo młode, powstając na fali pytań Sędziego Gołaszewskiego do TS UE. Pośpiech w kształtowanie stowarzyszenia i zbudowanie go w większości z prawników związanych ze społecznością konsumentów kontaktujących się w sieci Internet (tzw. prawników facebookowych), stwarza nieuniknione zagrożenia. Pomimo niewątpliwych zagrożeń i pokus, jestem pewien, że każdy z członków stowarzyszenia jest osobą szlachetną, co gwarantują nazwiska jego liderów. 

Aby jednak nie pozostać w aurze zachwytu, kieruję do Państwa prośbę o złożenie publicznej deklaracji uczciwości. Bez tego kroku, wypowiedź przedstawicielki FPF może zostać uznana jako raptem element walki konkurencyjnej z innymi graczami sięgającymi do kieszeni 700.000 polskich rodzin. Tym bardziej, że w wyniku zbiegu okoliczności ktoś właśnie złożył doniesienie do UOKiK na niemoralne zachowania Państwa konkurentów. 

Aby wykazać, że Państwa stowarzyszenie nie jest raptem sprytną zagrywką w ramach gry rynkowej o znaczne pieniądze, uprzejmie proszę o przedstawienie poniższych informacji potwierdzających, że:
  1. w gronie FPF nie występuje problem naruszenia obowiązków informacyjnych, powodujących że klient podejmuje decyzje, których by nie podjął, będąc odpowiednio poinformowanym,
  2. w gronie FPF nie występują umowy zawierające niedozwolone postanowienia umowne,
  3. w gronie FPF nie występuje nadużywanie prawa pełnomocnika kredytobiorców do pobierania wynagrodzenia,
  4. w gronie FPF nie występuje problem nierównomiernego rozłożenia ryzyka prawnego,
  5. w gronie FPF nie występuje wykorzystywanie swoich klientów w celu budowania argumentacji prawnej, którą potencjalnie prawnicy wykorzystają w przyszłości w celu zaskarżenia własnych umów,
  6. w gronie FPF nie występuje konflikt interesów,
  7. w gronie FPF nie występuje zmowa cenowa,
  8. w gronie FPF poszanowanie systemu prawa jest najwyższą wartością,
  9. w gronie FPF standard obsługi konsumenta jest niekwestionowaną wartością.

W związku z powyższym, proszę o podanie następujących informacji przez każdego z prawników zrzeszonych w Forum Prawników Finansowych:

Obowiązki informacyjne
  1. Informacji czy prawnik informuje klienta o całkowitym realnym koszcie wygranej które ten musi ponieść?
  2. Informacji czy prawnik informuje klienta o całkowitym realnym koszcie przegranej które ten musi ponieść?
  3. Informacji czy prawnik informuje klienta jakie są standardy pracy prawnika w obszarze warsztatu, w szczególności wykładni umowy i wykładni ustawy.
  4. Informacji na temat przepisów kształtujących styk kontraktowy z prawnikiem w szczególności: umocowanie w Konstytucji, kodeks etyki, ustawa kodeks cywilny, ustawa o cenach, ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowy, przepisy o ochronie konsumenta. 
  5. Informacji czy prawnik informuje klienta o swojej odpowiedzialności cywilnej, w szczególności kto jest ubezpieczycielem, jaka jest suma gwarancyjna (czy wystarczy na ew. pokrycie szkody?) oraz czym jest zdarzenie ubezpieczeniowe i jak dochodzić odszkodowania?
  6. Informacji czy prawnik informuje klienta czym jest koszt zastępstwa procesowego i jaki jest jego społeczno gospodarczy cel.
  7. Informacji czy prawnik zastrzegający pobranie premii za sukces informuje klienta czym jest ten składnik wynagrodzenia.
  8. Informacji czy prawnik zastrzegający pobranie premii za sukces informuje klienta, że premia jest dodatkiem do wynagrodzenia, a nie większym jego składnikiem.
  9. Informacji czy prawnik informuje klienta, że wyrok Sądu jest wiążący tylko w zakresie konkluzji znajdujących się w jego sentencji.

Klauzule niedozwolone
  1. Informacji czy i jak zweryfikowano, że wzorce umowy stosowane przez prawników zrzeszonych w FPF pod kątem występowania klauzul niedozwolonych,
  2. Informacji czy prawnicy przekazują komplet dokumentów klientowi do spokojnego zapoznania się w domu, czy też umowa podpisywana jest w kancelarii, bez prawa do wcześniejszego wglądu?
  3. Informacji czy umowa jasno kształtuje główny podmiot umowy i jego składniki, w szczególności czy cele procesowe są określone jasnym i zrozumiałym językiem, oraz czy cena podane jest w taki sposób każdy konsument wiedział jakie są koszta procesu.
  4. Informacji czy umowa zawiera klauzule poufności, nakłaniające kary za ujawnienie treści pism procesowych lub też samej umowy.

Koszt obsługi prawnej
  1. Informacji czy ceny podawane są w postaci brutto, czy też konsument musi doliczyć podatek VAT.
  2. Informacji czy prawnik zastrzegający zajęcie kosztu zastępstwa procesowego informuje klienta, że jest to składnik ceny usługi prawnej.
  3. Informacji czy prawnik zastrzegający premię za sukces informuje klienta, że jest to składnik ceny usługi prawnej.
  4. Informacji czy prawnik podaje prawdopodobną cenę reprezentacji prawnej na za zasadzie analogicznej do wskaźnika CKK, znanego z ustawy o kredycie konsumenckim.
  5. Informacji czy success fee pobierany jest od zmniejszenia długu czy też od realnych pieniędzy faktycznie przekazanych przez bank na własność kredytobiorcy w wyniku przegranego procesu. 
  6. Informacji ile % kosztu reprezentacji prawnej stanowi success fee. Czy jest to 3% czy może 50%?
  7. Informacji kiedy kredytobiorca musi zapłacić success feeCzy dług powstaje w momencie wpłynięcia realnych pieniędzy faktycznie wypłaconych przez bank w wyniku przegranego procesu, czy też w momencie wygranego procesu. 
  8. Informacji czy tzw. "success fee" pobierany jest w przypadku odparcia nakazu zapłaty, które to zdarzenie nie prowadzi do rozwiązania umowy z bankiem, pozostawiając dług w mocy.
  9. Informacji czy tzw. "success fee" pobierany jest w przypadku unieważnienia umowy. Jeżeli tak to od jakie sumy?
  10. Informacji czy prawnik po wygranej pozostawia klienta w niejasnej sytuacji prawnej w związku z wykonaniem usługi przez bank bez podstawy prawnej?
  11. Informacji czy prawnik informuje klienta o możliwych lub też koniecznych kolejnych procesach? 

Ryzyko
  1. Informacji w jaki sposób pełnomocnicy ponoszą ryzyko przegranej, czy też całość ryzyka przekazane jest na kredytobiorcę?

Wykorzystywanie klientów
  1. Informacji prawników posiada zawarte w swoim imieniu umowy kredytowe odnoszone do CHF.
  2. Informacji czy prawnik wniósł pozew do Sądu w sprawie swojej umowy kredytowej.

Kształtowanie postaw członków stowarzyszenia
  1. Informacji na temat przestrzegania kodeksu dobrych praktyk stowarzyszenia, który został opublikowany na profilu Facebook.
  2. Informacji na temat adresu publikacji kodeksu dobrych praktyk na stronie internetowej stowarzyszenia.
  3. Deklaracji o przestrzeganiu kodeksu przez członków stowarzyszenia.

Konflikt interesów
  1. Informacji czy prawnik jest zawodowo związany z którymkolwiek z banków, dostarczając mu jakiekolwiek usługi prawne. Jeśli tak to jakiej i z którym bankiem.

Zmowa cenowa
  1. Informacja czy współpraca w ramach FPF wpłynęła na obniżenie cen rynkowych oferowanych przez prawników zrzeszonych w FPF.
  2. Informacji czy prawnicy zrzeszeni w FPF powołują się na art.479/43 i jak to wpływa na koszt prowadzenia sprawy, skoro jedyne co trzeba zrobić to przywołać prejudykat SOKiK i wskazać, że kredytobiorca ma status konsumenta? 
  3. Poprzednie (przed dołączeniem do FPF) oraz aktualne stawki obsługi prawnej każdego z prawników należących do FPF, dla umowy mBank tzw. "stary portfel" na 360.000 zł w przypadku pozwania banku. Proszę podać wszystkie składniki kosztów oraz najbardziej prawdopodobny koszt całkowity przy założeniu dwóch instancji a także kasacji SN. Proszę także podać koszt ponoszony przez kredytobiorcę w przypadku przegranej.
  4. Poprzednie (przed dołączeniem do FPF) oraz aktualne stawki obsługi prawnej każdego z prawników należących do FPF, dla umowy mBank tzw. "stary portfel" na 360.000 zł dla odparcie nakazu zapłaty. Proszę podać wszystkie składniki kosztów oraz najbardziej prawdopodobny koszt całkowity przy założeniu dwóch instancji a także kasacji SN. Proszę także podać koszt ponoszony przez kredytobiorcę w przypadku przegranej.


Wnoszone informacje proszę opublikować na stronie http://fpf.com.pl, na profilu Facebook stowarzyszenia, oraz na głównym internetowych nośniku informacji prawnika składającego deklarację (blog, strona internetowa). Informacje mogą zostać rozszerzone o inne elementy, których nie wymieniłem, a które uznacie Państwo za istotne. 

Uprzejmie proszę poinformować mnie o takowej publikacji wysyłając notyfikację o lokalizacji deklaracji każdego z członków stowarzyszenia na adres poczty elektronicznej rstyczynski@gmail.com.



~~~


Ufam, że niniejsza incjatywa spowoduje nie tylko Państwa akceptację ale i gremialne wsparcie, o czym pozwala mi świadczyć publiczna wypowiedź złożona przez wybitnego przedstawiciela Państwa stowarzyszenia. 

Państwa nienaganna postawa oraz wypełnienie bez zbędnej zwłoki mojej prośby, niewątpliwie przyczyni się do reakcji rynku powodując eliminację z niego nieuczciwych prawników, żerujących na strachu i naiwności polskich rodzin, które wszak nie rozumieją nic ani z obszaru kontraktacji z bankiem ani z obszaru kontraktacji z prawnikiem. Przyczyni się także do popularyzacji wiedzy wsród kredytobiorców, którzy po Państwa reakcji zyskają wiedzę wymaganą do zmniejszenia ryzyka związanego z kontraktacją z prawnikiem.

Pamiętajmy, że polskie rodziny znalazły się w sytuacji w której większość prawników, ani nie potrafi odczytać ustaw kształtujących przedmiotowe umowy, ani też nie potrafi jasno wskazać celów ani nawet skutków procesowych. Prawnicy, którzy tak postępują wikłają polskie rodziny w wieloletni stan niepewności prawnej, co stanowi złamanie wszelkich zasad regulujących zawód prawnika.


Ufam, że Państwa praca jest i nadal będzie latarnią wskazującą innym jak wygląda postawa polskiego prawnika, pozostając


z wyrazami szacunku.

Ryszard Styczyński



PS. W przypadku braku Państwa reakcji na moją odezwę, niniejszą sprawę przekażę także do:

  • Komisji etyki radców prawnych lub też Komisji etyki adwokatury,
  • Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta,
  • Rzecznika Praw Obywatelskich


, w celu weryfikacji zgodności przez te organy samorządu prawniczego oraz organów Rzeczypospolitej znajdujących się na rynku usług prawniczych umów, praktyk rynkowych oraz pobieranych stawek z obowiązującym prawem, przyjętymi zasadami izb gospodarczych (kodeksami etyki), złożoną przysięgą, oraz ukształtowanymi w prawie europejskim i polskim zasadami ochrony konsumenta i obywatela. Ze szczególnym uwzględnieniem Państwa zachowań, jako tych które, zgodnie z publiczną deklaracją przedstawiciela FPF [1], powinny być latarnią i punktem odniesienia dla wszystkich prawników w Polsce.





Przypisy
1. Wypowiedź przedstawiciela FPF na temat nieuczciwości na rynku usług prawniczych, https://tvn24bis.pl/pieniadze,79/kredyty-frankowe-beata-strzyzowska-o-wyroku-tsue,974829.html


0 komentarze:

Prześlij komentarz