środa, 12 czerwca 2019

Przywitajmy Forum Prawników Finansowych

Prawnicy znani z mediów społecznościowych zbliżonych do ośrodka osób uwikłanych w kryzys kredytowy utworzyli forum współpracy - Forum Prawników Finansowych. Inicjatywa ta jest unikalnym uzupełnieniem Forum Towarzystwa Prawa Kredytowego, które z powodzeniem działa skupiając merytoryczne dyskusje na temat aspektów prawnych.




Głęboko ufam, że inicjatywa ta nie jest raptem zrywem marketingowym na fali oczekiwanego wyroku TSUE i że grono sygnatariuszy Forum Prawników Finansowych zagwarantuje przeniesienie poziomu merytorycznego i etycznego na niespotykany do tej pory pułap. W świetle niezliczonych już niemoralnych zachowań pośredników i prawników korzystający z naszego niezwykle trudnego położenia, jest to niezbędne i niewątpliwie pozwoli odzyskać zaufanie do przedstawicieli zawodu prawniczego.


Forum Prawników Finansowych tworzą: adw. Jacek Czabański, r. pr. Madalena Dąbrowska, adw. Anna Dombska, r. pr. Radosław Górski , adw. Michał Kaczmarski, r. pr. Sylwester Kasprzewski, r. pr. Tomasz Konieczny, r. pr. Mariusz Korpalski, r. pr. Izabela Libera, adw. Teresa Majewska , r. pr. Dorota Malanowska, r. pr. Janusz Malanowski, r. pr. Damian Nartowski, r. pr. Krzysztof Orski, r. pr. Agnieszka Osowiecka, adw. Agnieszka Plejewska, r. pr. Dorota Pilarczyk, r. pr Katarzyna Pytel, r. pr. Kacper Sampławski, adw. Grzegorz Sikorski, r. pr. Marek Skrobacki, r. pr. Przemysław Smoczyński, r. pr. Agnieszka Sobczyk , r. pr. Beata Strzyżowska, adw. Marcin Szymański, adw. Joanna Wędrychowska, adw. Anna Wolna-Sroka, adw. Dariusz Wółkiewicz, r. pr. Adam Złotnik, adw. Marcin Żurowski.

Strona FPF znajduje się na Facebook: 
https://www.facebook.com/FPF-Forum-Prawników-Finansowych-1278433822332474

Trzymając kciuki za tę niewątpliwie ważną inicjatywę, czekam na jej owoce.

Poniżej przedstawiam list powitalny, który złożyłem pod komunikatem inauguracyjnym Forum Prawników Finansowych.


----

Szanowne Panie i Panowie mecenasowie,

bardzo się cieszę z tej inicjatywy, tym bardziej, że z wieloma z Państwa wielokrotnie omawiałem celowość takiego ośrodka współpracy. Patrząc na nazwiska w tym gronie, mam wrażenie, że wielu z Państwa nawiązało współpracę dzięki moim staraniom czy też dzięki mojemu wsparciu. To cieszy, pokazując że współpraca przynosi wymierne korzyści.

Ufam, że Państwa energia uzupełni działające z powodzeniem do kilku miesięcy, Forum Towarzystwa Prawa Kredytowego, gdzie co prawda jesteście w większości zaproszeni, jednak nie zabieracie głosu. Co smuci. Ale wraz z Forum Prawników Finansowych niewątpliwie się to zmieni. Z przyjemnością będziemy podnosić trudne zagadnienia prawne z FTPK na FPF.

Współistnienie FTKP oraz FPF tworzy całkiem trafną sytuację w której występuje synergia głosu kredytobiorców, oraz głosu prawników. A także, co jest niewątpliwie przewrotne, głosu teoretyków prawa z praktykami. Ten dwugłos jest niezbędny w sytuacji gdy operujemy w obszarze prawniczej szarości w której tak wiele spraw jest zupełnie nieopracowanych lub tez znajduje się w obszarze braku zgodności doktryny prawa. Ten dwugłos jest także niezbędny w sytuacji gdy klienci banków stają się Państwa klientami. A współpraca ta dotyka niezwykle ważnych życiowych spraw oraz wiąże się z wielką odpowiedzialnością oraz niemałymi środkami finansowymi.

Uprzejmie proszę o informację czy FPF przedstawi kodeks etyki pełnomocnika procesowego osób uwikłanych w spory z bankami. Na progu wzmożonej aktywności marketingowej oraz niewątpliwe fali klientów po lipcowym wyroku TSUE kodeks taki wydaje się niezbędnym.

Jak Państwo doskonale wiecie jest wiele szarości w kontraktach znajdujących się na rynku, że przytoczę klauzule poufności z karami finansowymi, zajmowanie KZP, stosowanie success fee, oraz naliczanie success fee od zmniejszenia "wirtualnego długu", czy też stosowanie success fee w sytuacji gdy wygrana jest raptem etapem w niezdefiniowanej serii potyczek sądowych. Kwestia podawania cen w wartościach netto (bez VAT), co na rynku konsumenckim nie jest normalnością jest także problematyczna. Pojawiły się także na rynku kontrakty istnie "hybrydowe", zawierające w sobie obok zlecenia pełnomocnictwa, cesję powierniczą, przenoszącą prawa (ale już nie obowiązki) z dłużnika na kancelarię.

Kolejnym elementem jest niejasny skutek prawny ew. wygranej która wcale nie musi kończyć sporu sądowego. Ufam, że Państwa grono zagwarantuje, że opłacona reprezentacja skutecznie doprowadzi do gwarancji bezpodstawności jakichkolwiek przyszłych roszczeń banku oraz wykreślenia banku z księgi wieczystej.

Ufam, że Państwa grono, kreując tę niewątpliwie wspaniałą inicjatywę, zawczasu poradziło sobie nie tylko z wyżej wymienionymi problemami, ale także szeregiem innych, co gwarantuje najwyższą etycznie jakość umów pełnomocnictwa na rynku oferowanych przez sygnatariuszy Forum Prawników Finansowych. Z niecierpliwością oczekuję publikacji kodeksu etyki oraz przewodnika po uczciwym kontrakcie prawniczym.

Ufam, także że grono tak wielu prawników będzie dążyć nie tylko do skutecznego reprezentowania swoich klientów w sądzie, ale także jako przedstawiciele elity naszego Narodu będą mieli w sercu rozwój wiedzy prawniczej, oraz dbałość przestrzeganie warsztatu prawniczego w szczególności wykładni prawa oraz wykładni ustawy. Porzucenie tych elementów pozostawiłoby raptem sferę skutecznego zarobkowania, co nie pasowałoby zupełnie to tak wspaniałej inicjatywy. Jest tak wiele spraw wymagających opracowania, że wspomną o mocy art.479/43 Kpc, rozumieniu natury wzorca umowy, czy też nowości w naszym systemie prawa - zależnego od woli Sądu przedawniania roszczenie przeciwko konsumentowi art.117/1 Kc, że nie wspomnę o zupełnie niejasnej sytuacji z samą umową kredytu, która raz uznawana jest za pożyczkę, a innym razem za coś jednak bardziej złożonego.

Będę wdzięczny za informację w jaki sposób Państwo, jeżeli jest to w planach, planujecie wspierać tych z nas, którzy nie mogą sobie pozwolić na wydatkowanie często niemałych pieniędzy, lub tez ich dług jest poniżej progu "opłacalności". Czy FPF ma propozycję rozwiązania tego problemu, czy koncentrować się będzie na kliencie zamożnym czy też takim którego dług jest dostatecznie duży?

Niezmiernie ciesząc się z tej nowej, niewątpliwie już owocnej, inicjatywy, pozostaję z

wyrazami poszanowania,
Ryszard Styczyński

0 komentarze:

Prześlij komentarz