Kilka dni temu opublikowałem tekst na temat natury kredytu. Jest to tekst raczej unikalny w swojej treści, będąc zaprzeczeniem tego co możecie Państwo znaleźć w literaturze prawniczej. Dlaczego prawnicy tak a nie inaczej odczytują naturę kredytu nie wiem. Nie mam zielonego pojęcia. Pewnym powodem jest na pewno niezrozumienie stwierdzenia "oddać do dyspozycji" użytego w art.69, które zostało skojarzone z użyczeniem. Naturę kredytu oraz znaczenie stwierdzenia "oddać do dyspozycji" przedstawiłem w artykule "Historia i teraźniejszość natury kredytu bankowego". Tym razem spojrzę na kredyt oczyma autorów książek prawniczych i naszkicuję konsekwencje uznania, że kredyt bankowy jest aktem użyczenia pieniędzy. Zaznaczam, że szkic jest z przymróżeniem oka.
piątek, 19 lutego 2016
sobota, 13 lutego 2016
Natura świadczenia pieniężnego w świetle swojej przyczyny
Przedstawiam Państwu rozważania na temat natury świadczenia pieniężnego. Jest to tekst operujący w zakresie kodeksu cywilnego, prawa
rzymskiego, oraz przepisów podatkowych i rachunkowych. Jest także tekstem
czysto prawniczym, bez odwołań do ekonomii czy finansów. Tekst ma 19.000 znaków zmieszczonych na 20
stronach wydruku. Artykuł leżakował od listopada 2015, czekając na publikację. Jest bardzo ryzykowny i rewolucyjny, ponieważ twierdzę w nim że zwrot pieniędzy nie jest świadczeniem pieniężnym, będąc świadczeniem przy pomocy pieniądza. Tekst jest trudny posiadając odniesienia do prawa rzymskiego, jednak powinien być zrozumiały z marszu dla studentów prawa drugiego roku, który jeszcze mogą prawo rzymskie pamiętać. Pozostali muszą doczytać. Zapraszam do przeczytania i dyskusji.
środa, 10 lutego 2016
Historia i teraźniejszość natury kredytu bankowego - post scriptum
Opublikowany artykuł "Historia i teraźniejszość natury kredytu bankowego" pozwolił mi zrozumieć kluczową dla naszej sprawy rzecz. Proszę zastanowić się, co daje waloryzacja kwoty kredytu? To co przychodzi Państwu do głowy to niższe oprocentowanie, niższe raty. Nic innego? Nie szkodzi. Zdziwiłbym się jeżeli byłoby inaczej. W sumie wbito to nam do głów w ciągu ostatnich 10 lat. Jest to także dorobek tak zwanej doktryny prawniczej.
wtorek, 9 lutego 2016
Historia i teraźniejszość natury kredytu bankowego
Kredyt jest jednym z bardziej zagadkowych pojęć w naszym gospodarczym otoczeniu. Odpowiedź na pytanie o naturę kredytu jest nietrywialna i wymaga zagłębienia się w rozważania. Rozważania te są niezbędne aby zrozumieć nie tylko naturę kredytu, ale w naszym przypadku intencje ustawodawcy stojące za treścią art.69 prawa bankowego z 1997 roku. Co jest duchem tego paragrafu? Jakie są jego korzenie historyczne? Dlaczego ustawodawca mając w arsenale dobrze znaną umowę pożyczki, decyduje się dodać nowy stosunek prawny? Czy tylko z powodu uszczegółowienia stosunku pożyczkowego; czy jednak istnieją inne, ważne ku temu powody? Aby zrozumieć czym jest kredyt należy oczyścić umysł z dotychczas posiadanych poglądów na ten temat. Zapomnieć o narracji medialnej, prawniczej oraz pojęć spotykanych zwyczajowo. Wszystkie te wypracowane przez ostatnie 25 lat pojęcia należy odrzucić i dotrzeć samodzielnie do prawdy. Zapraszam do przeczytania poniższego opracowania. Zawiera 8000 wyrazów, 58k znaków. Około 30 stron maszynopisu.